Strona główna > Usługi i Firmy > Bielsko-Biała > ALPAKI > Alpakoterapia i zooterapia

Zooterapia (nazwa zamiennie używana z animaloterapią) to naturalny sposób leczenia poprzez kontakt ze zwierzętami. W Polsce najpopularniejsza jest hipoterapia( zajęcia z koniem) i dogoterapia (zajęcia z psem).   Przydatność do zooterapii oceniana jest zazwyczaj na podstawie cech osobniczych danego zwierzęcia, a nie całej rasy. Przebywanie ze zwierzęciem,  obcowanie z naturą jest dla człowieka przeżyciem w pełni relaksującym dzięki czemu wywołuje uczucie szczęścia, siły i zdrowia. Człowiek w kontakcie z przyrodą podziwia jej magiczny urok. Proces leczenia opiera się na intensyfikacji i urozmaiceniu kontaktów pacjenta z otoczeniem tak, aby czuł się bezpieczny, wartościowy i kochany.
            Zooterapia jest rodzajem terapii kierowaną do osób z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi, zaburzeniami socjalnymi. Celów terapii z udziałem zwierząt jest wiele, wymienimy tu najistotniejsze. 
            W sferze niepełnosprawności fizycznej tego rodzaju terapii jest usprawnienie koordynacji ruchowej, poprawa motoryki i doskonalenie umiejętności utrzymania równowagi oraz poruszania się na wózku inwalidzkim.
 

Zapraszamy